SCCM Client Distribution Point üzerinden İşletim Sistemi İmajı Gönderme

SCCM mimarisinde bilindiği gibi Distribution Point (DP) olarak client veya server üzerine DP rolü kurulabilmektedir. Ancak DP olan lokasyonlarda network üzerinden PXE desteği ile imaj dağıtımı yapmak istediğimizde Windows Deployment Service (WDS) rolüne ihtiyaç duyulduğu için ve client işletim sisteminde de bu rol desteklenmediği için sunucu konumlandırmak zorundaydık.

Ancak SCCM 1806 versiyon ile birlikte gelen özellikle, WDS ‘e ihtiyaç duyulmadan client DP kullanarak da network üzerinden imaj atabilmekteyiz.

Özellikle SCCM tarafında sunucu lisanslama maliyetlerinin core başına hesaplanması, çok fazla uzak lokasyonu bulunan ve DP konumlandırılması gereken kurumlarda, oldukça büyük maliyetlerin çıkmasına neden olmaktadır. Bu maliyetleri minimize etmek ve kar sağlamak amacıyla distribution point olarak sunucu yerine artık client makine kullanabiliriz.

Ayrıca SCCM altyapısında Pull DP mimarisi de kullanılıyorsa, client DP’lerde de bu özellik aktif hale getirilebilmektedir. Ek bilgi olarak bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Şimdi bu özelliği kullanarak client DP üzerinden imaj dağıtımını test edelim.

Öncelikle 1806 ile gelen bu özelliğin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/sccm/core/plan-design/changes/whats-new-in-version-1806

Resim-1

Bu özelliği aktif hale getirmek için,örnek bir client makineye Distribution Point kurulumu yaptıktan sonra özellikler kısmına gelelim.

Resim-2

Gelen ekranda PXE menüsüne gelerek “Enable a PXE responder without Windows Deployment Service” seçeneğini seçerek bu özelliği aktif hale getirebiliriz.

Resim-3

Özelliği aktif hale getirdikten sonra DP sunucusunda SMSPXE.log üzerinden durumunu takip edebilirsiniz. Burada bir fark olarak “RemoteInstall” folder’ın DP’de oluşmadığını göreceksiniz.

Ayrıca servislerde “ConfigMgr PXE Responder Service” isimli bir servis oluşuyor. Bu servisinde çalıştığını kontrol edebiliriz.

Resim-4

Son olarak, Client Distribution Point’in kullanıldığı/kullanılacağı lokasyonda varsa eğer PXE ayarları açık olan server DP’de WDS rolünü kapatıp bir test yaptığımızda ilgili client DP’den aldığını görebilirsiniz.

Resim-5

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir