SCCM Software Updates Deployments Troubleshooting -1

Merhabalar;

SCCM ile windows güncelleştirme dağıtımı yapmak istediğimizde kimi zaman birçok deployments hatası ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Yapının büyüklüğüne, client makine donanımlarına, sistem altyapısında kullanılan makinelerdeki işletim sistemlerine göre bu hatalar farklılık gösterebilir ve sayısal olarak da çok fazla makineden bu hatalar gelebilir.

Benim için de çok önemli olan bu konu hakkında windows güncelleştirmeleri SCCM üzerinden dağıtan admin’ler için faydalı olacağını düşündüğüm bir troubleshooting makale serisi yazmak istedim.

Öncelikle benim de karşılaştığım aşağıdaki hata kodu için problemin kaynağı ve çözümünü sizlerle paylaşıyor olacağım.

Hata Kodu ve Açıklaması : 0X87D00664 Updated handler job was cancelled

Öncelikle update deployments tarafındaki alınan hataları alabileceğimiz ve detayları görebileceğimiz güzel default raporlar mevcut. Troubleshooting yapmak için console üzerinden

Monitoring–> Reporting–>Reports–>Software Updates – E Troubleshooting folder altındaki Scan Errors ve Deployment Errors raporları kullanılabilir.

Yapılan deployment’lar ile ilgili alınan hataları Deployment Errors raporundan çekebiliriz.

Özellikle client makine sayısının çok fazla olduğu kurumlarda deployment sonuçlarında  0X87D00664 Updated handler job was cancelled  hatası ile karşılaşılabilir. Maintenance windows ayarı olmamasına rağmen neden ilgili job kesilir dediğinizi duyar gibiyim J

Problemin detayına baktığımızda bazı updatelerin makinelerde kurulmadığını ve birçok makinede benim gibi aynı KB’nin yüklenmediğini görebilirsiniz.

Problem aslında şundan kaynaklanmaktadır:

SCCM üzerinde sync işlemi sonrası alınan her update’nin bir max. Kurulma süresi tanımlanmıştır. Yani ilgili KB’nin bir makineye yüklenme süresinin her KB için farklı olup ortalama bir değeri vardır.

Client makinelerde eğer bu sürede ilgili update yüklenmez ise (makinenin performasına bağlı olarak vs.) agent ilgili job’ı iptal eder ve 0X87D00664 hata kodunu gönderir.

Çözüm olarak ilgili KB’lerin tespit edilip Max. Run Time süresini artırmak sorunu çözmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konuda şudur. Toplu olarak bütün KB’lerin Max. Run Time süresi tek bir seferde aynı değere çekilebilir ancak bu da eğer maintenance windows uygulayacaksanız hataya sebep olabilir.

Şöyle bir hesap yapacak olursak:

Örneğin deploy edilen 20 update var ortalama max. Run time süreleri toplamı 240 dk. yani 4 saat.

Siz bütün update’lerin sürelerini 120 dk olarak ayarlamak istediniz ve ayarı yaptınız. O zamanda toplam kurulma süresi 20 x 120 (dk)= 2400 dk yani 40 saat yapmış olursunuz.

Update deployment sırasında maintenance windows (yani belirli saatler arasında kurulum yapılsın) ayarlayıp Akşam 21:00 – Sabah 08:00 arasında yani 11 saat içerisinde update’lerin bir makinede geçilmesini beklerseniz yüklenmediğini göreceksiniz.

Çünkü maintenance windows ayarladığında, client agent update’lerin max. Run time sürelerini hesaplayıp maintenance windows time ile karşılaştırmakta ve eğer fazla bir süre çıkarsa bu süre zarfında tamamlayamayacağını düşünüp update deployment’ı makine için hiç başlatmamaktadır.

Bu nedenle sadece sorunlu olan update’ler için bu çözümü uygulamanız gerekir. İşlem sonrasında problemli makinelerde Software Deployment Cycle’ı da tekrar tetiklerseniz update’lerin yüklenmeye başladığını görebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir